Nasıl Çalışabilirim?

     Nasıl Çalışabilirim?

Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu her bireyin düşünme, sorgulama ve düşüncelerini ifade etme özgürlüğüne sahip oldukları bir yerdir. Bunun için tek yapmanız gereken herkesin aynı hakka sahip olduğunu unutmamak ve diğerlerine  saygı duymaktır.

Sizlerden hazırlık eğitimi süresince en büyük beklentimiz derslere devam ederek aktif bir şekilde ders içi etkinliklere katılmanızdır. Bir yabancı dil en güzel onu kullanarak öğrenilebilir. Bunun için dersin gerektirdiği ödev ve yükümlülükleri yerine getirmeniz ve dersleri yürüten öğretim elemanlarıyla sürekli iletişim içinde olmanız gerekmektedir. Derslere zamanında ve tüm malzemelerinizle birlikte hazırlıklı gelmeniz gerektiğini söylememize gerek bile yok... Sınıf içinde anlamadıklarınızı sormaktan ve hata yapmaktan çekinmeyin. Unutmayın ki dil hata yapmadan öğrenilmez ve sınıf, hata yapabileceğiniz en rahat ortamdır...Her bir hata sizi doğruya bir adım daha yaklaştıracaktır. O yüzden kendinizi bu fırsattan mahrum etmeyin. Unutmadan ekleyelim, ders saatleri sırasında cep telefonlarınız olmadan da yaşayabileceğinize inanıyoruz.

Ders dışında yapacağınız dil öğrenimiyle ilgili çalışmaların ders içindekiler kadar önemli olduğunu unutmayın. Dil öğrenim sürecinizi daha etkili hale getirmek için size şunları önerebiliriz:

 

     Hedef Belirleyin!

Kendiniz için kısa ve uzun vadeli hedefler belirleyin. Bu hedefler sizi, başarılı olmanız konusunda motive edip yönlendirecektir. Hedefleriniz için günlük, haftalık ve daha uzun vadeli planlar yapmak öğrenim sürecinde yapmanız gerekenlerle ilgili sizi yönlendirecektir.

 

     Sistematik bir Şekilde Çalışın!

o   Kendinize bir çalışma planı belirleyin,

o   Düzenli olarak çalışın,

o   Rahat ve motive edici bir ortamda ders çalışın,

o   Kendini rahatsız hissettiğinizde, endişelerinizi giderebilecek birisiyle (aileniz, arkadaşınız, öğretmeniniz, psikolojik danışman) konuşun,

o   Yardıma ihtiyacınız olduğunda arkadaşlarınızdan ve öğretmenlerinizden yardım isteyin,

o   Okulda sunulan çeşitli çalışma gruplarına katılın ve/veya arkadaşlarınızla çalışın.

 

     Tekrar Edin!

Derste öğrendiklerinizi günlük olarak tekrar edin; böylece gün içinde öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz. Anlamadığınız yerler olduğunda not tutun ve bu konuları ofis saatlerinde öğretmenlerinize sorun.

 

     Okuyun!

Öğrendiğiniz yabancı dil hangisi ise o dilde bulabildiğiniz her şeyi okumaya gayret gösterin. Dergiler, kitaplar, gazeteler ve internet siteleri, yabancı dili geliştirmek için vazgeçilmez birer kaynaktır. Bu sayede, hem dilinizi hem de kültür seviyenizi geliştirebilirsiniz.

 

     Yazın!

Size ders içinde verilen yazma ödevleriyle kısıtlı kalmayın. Ne kadar çok yazıp pratik yaparsanız, yazma beceriniz o kadar ileri seviyeye ulaşacaktır. İsterseniz, günlük tutabilirsiniz, izlediğiniz dizi veya film hakkında bir yorum yazabilirsiniz. Okumak ve yazmak arasındaki bağlantı burada kendini belli edecektir. Ne kadar çok okursanız, o kadar iyi yazarsanız.

 

     Teknolojiden Yararlanın!

Günlük hayatımızın her alanına giren teknoloji dil öğreniminin de en önemli parçalarından biridir. Pratik yapmanız için, gerek üniversitemizin size sağladığı online platformlar, gerekse sınırsız kaynağa sahip olan internet her an erişiminize açıktır. Böylece sadece sınıftaki arkadaşlarınız ve öğretim elemanlarınızla sınırlı kalmayarak dünyanın her yerinden bireylerle iletişime geçebilirsiniz.

 

     Size Sunulan Her Fırsatı Kullanın!

Yabancı Diller Yüksek Okulu olarak hazırlık eğitiminizi her tür kaynakla zenginleştirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Size de bunları kullanmak için elinizden geleni yapmanızı tavsiye ediyoruz. Okulumuzda oluşturulan çeşitli kulüplere katılın; televizyon odalarımızdaki uluslararası kanalları, yabancı dizi, film ve programları izleyin, yabancı dilde müzik dinleyin.

 

     Kendi Öğrenim Stilinizi Keşfedin!

Herkesin kendine has bir öğrenim yöntemi vardır. Nasıl etkili öğrendiğinizi düşünüyorsanız, o yönteme odaklanın. Bu yöntem, eğitiminizde zaman kazandıracaktır. Öğrenme stiliniz hakkında bu site size yardımcı olabilir : http://www.vark-learn.com/Turkish/page.asp?p=questionnaire

 

     Asla Vazgeçmeyin!

Dil öğrenimi son derece zevkli ancak bir o kadar da zahmetli ve emek isteyen bir süreçtir... Bu süreç içinde gel-gitler yaşamanız, bir konuyu öğrenip unutmanız son derece normal. Bu sebeple asla vazgeçmeden yolunuzda ilerlemeye devam edin..